Par savjeta oko fotografiranja djece
Djeca su jedan od najzanimljivijih, ali i najizazovnijih objekata za fotografiranje. Stalno su u pokretu, nepredvidivi i teško ih je uhvatiti u savršenom trenutku. Uz to, vrlo je izazovno postići da fotografija bude tehnički savršena, s pravilno izoštrenim kadrom i ravnotežom. No, u trenutnim snimanjima djece, ponekad je važnije uhvatiti njihov svijet i emocije nego brinuti se o savršenstvu svake fotografije. Za početak, zaboravite na trenutak kadriranje i detalje drugih fotografskih pravila. Bitno je uhvatiti dječje trenutke, emocije i igre. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da postanete bolji u fotografiranju djece:
1. Fotografirajte ih od najranijih dana
Mislim da tu ne treba previše napomenuti, prvo dijete će definitivno imati malo more fotografija. ;)
Djeca koja odrastaju uz prisutnost kamere brže se naviknu na fotografiranje. Njihov strah od objektiva s vremenom opada, pa će biti manje sklona bježanju ili iskrivljavanju lica kada vide kameru. No, ako vam dijete nikako ne voli pozirati, nemojte pretjerivati.
2. Spustite se na njihovu razinu Fotografiranje djece s visine odrasle osobe može stvoriti interesantne snimke, ali ako želite bolje prikazati njihov svijet, važno je spustiti se na njihov nivo. Fotografije snimljene s njihove visine omogućuju bolji kontakt s djetetom i omogućuju da bolje zabilježite njihovu igru.
3. Iznenadite ih
Jedan od najvažnijih aspekata fotografiranja djece je uhvatiti ih u njihovim prirodnim trenucima. Djeca se rijetko smiruju za mirnu poziranu fotografiju, ali ako ih iznenadite dok se igraju, pričaju s prijateljima ili promatraju odrasle, možete uhvatiti njihove reakcije. Ove spontane snimke donose nevjerojatnu autentičnost i mogu prikazati emocije poput radosti, čuđenja, zaigranosti ili razmišljanja. Također, snimanje trenutaka kada misle da nisu pod nadzorom omogućava vam da dobijete stvarne, iskrene izraze lica.
4. Igrajte se s kutovima i okruženjem
Ponekad je za najbolju fotografiju potrebno malo kreativnosti u odabiru kuta i pozadine. Djeca često reagiraju na stvari koje su u njihovom okruženju, bilo da je to njihov omiljeni igrači, ljubimci ili čak zanimljive stvari u prirodi. Korištenjem različitih kutova snimanja i pomicanjem uokolo, možete stvoriti dinamične kompozicije koje će dodatno naglasiti djetetov karakter i atmosferu trenutka.
5. Strpljenje je ključ Fotografiranje djece zahtijeva strpljenje. Djeca se ne mogu uvijek posložiti kako bi zadovoljila vaše zahtjeve za savršenim kadrom, pa je važno ostati smiren i pustiti ih da se izražavaju onako kako žele. Biti strpljiv i pažljivo osluškivati njihove signale omogućit će vam da snimite najbolje trenutke.
6.Oprema
Pogotovo kod najranije dobi, nikako nemojte koristiti direktan bljesak u oči, pogotovo kod beba. Ako nam ne vjerujete, isprobajte na sebi.:)
Ako imate mogućnosti kod vaše bljeskalice, usmjerite bljeskalicu u strop ili u zid iza vas, bitno je da imate difuzno, mekano svjetlo. Iskoristite dnevno svjetlo, postavite bebu kod prozora. ako vam u sobu ulazi direktno sunčano svjetlo, postavite prozirnu bijelu plahtu na prozor i napravite vrlo difuzno svjetlo.
Ako bi htjeli imati konstatnu istu svjetlost tokom dana, preporučamo LED rasvjetu, barem 300W, ali ako bi htjeli fotografirati bebe sa većom blendom, onda morate uzeti flash rasvjetu i reflektirajući bijeli kišobran.
Uživajte u procesu
Na kraju, kada ste već stekli iskustvo i postali vještiji u fotografiranju djece, pokušajte uklopiti sve što ste dosad naučili o kompoziciji, osvjetljenju, ekspoziciji i postavkama kamere. Uzimajući u obzir tehniku i kreativnost, imat ćete rezultate koji će vam donijeti uspjeh, ali i divne uspomene koje ćete pohraniti za cijeli život.
Kroz ove smjernice i prakse, postat ćete sposobni snimiti nevjerojatne portrete koji ne samo da prikazuju izgled djece, već i njihove unutarnje svijete, emocije i jedinstvene osobnosti.